a

اهمیت بازاریابی محتوا

تولید محتوا رایگان، بازاریابی محتوا

آگوست 6, 2021

مقدمه

قطعا هر کسی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ یا کسب و کارهای آنلاین حضور دارد، اصطلاح بازاریابی محتوا را شنیده است. به صورت روزانه افراد زیادی از محتواهای تولید شده بازدید می کنند اما راجع به این مسئله اطلاعات چندانی ندارند. خب بهتر است برای درک بیشتر بازاریابی محتوا اول نکاتی در مورد این اصطلاح ارائه دهیم. بازاریابی محتوا تاریخ طولانی در پی دارد. حال شاید بر این باور باشید که بازاریابی محتوا اصطلاحی کاملا جدید است، اما بازاریابی محتوا در طول زمان و دهه های مختلف به شکل های متفاوتی در اختیار کسب و کارها قرار داشته است که امروزه بیشتر با استفاده از تکنولوژی های روز در این امر با صاحبان کسب و کار همراه شده است. اهمیت بازاریابی محتوا در دهه های مختلف به گونه های متفاوت خود را نشان داده است، اما امروزه با افزایش استفاده از ابزار دیجیتال و فضای کسب و کار آنلاین اهمیت بازاریابی محتوا دو چندان شده است.

   در ادامه به تعریف و شرح مطالبی میپردازیم که درک اهمیت بازاریابی محتوا را آسان­تر می­کند. یکی از این مطالب بازاریابی محتوا است.

بازاریابی محتوا؛ تولید محتوا سایت

برای درک اهمیت بازاریابی محتوا ابتدا باید با ماهیت بازاریابی محتوا آشنا شویم. پس بدون معطلی به سراغ بخش بعد میرویم و به اصل مطلب می پردازیم.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا بحثی بسیار گسترده دارد، اما برای شروع و درک بهتر اهمیت بازاریابی محتوا باید یک تعریف کلی از بازاریابی محتوا داشته باشیم. می توان گفت به محتوایی ارزشمند با قابلیت جذب مخاطب بیشتر،  معرفی محصول،  برند سازی،  تبلیغات،  برقراری ارتباط و برجای گذاشتن اثری مثبت در مخاطب، بازاریابی محتوا می­گویند.

مرحله تولید محتوا در بازاریابی محتوا گام مهمی است اما گام اول نیست، در این حوزه که افراد زیادی در آن فعالیت دارند ایده و خلاقیت و همچنین مشخص کردن اینکه مخاطب شما چه کسانی خواهند بود از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به فرض شما میخواهید محتوایی در مورد محصول خاصی که بیشتر مناسب یک قشر خاص از جامعه مثلا قشر جوان، نوجوان، افراد میانسال یا دیگر طبقه بندی ها است تولید کنید، پس ابتدا قبل از تولید محتوا باید اطلاعات مفیدی برای انتقال و ارائه به مخاطب مورد نظر داشته باشید تا محصول شما دیده شود. اما برای دیده شدن باید این محتوا را که چه به صورت متنی، ویدئویی، تصویری و پادکست تولید شده است را در سایت ها ، وبلاگ ها، شبکه های اجتماعی و انواع ابزار دیجیتال نشر دهیم و به اشتراک بگذاریم، در این صورت این محتوا پتانسیل دیده شدن را خواهد داشت. هنگام ساخت شرکت بازاریابی انواع محتوا یکی از گزینه های بالا بردن سئوی شرکت است.حال چگونه میتوان در بازاریابی محتوا از ارائه محتوا به صورت متنی، ویدئویی، تصویری و پادکست بهره برد؟

یازاریابی محتوا

بازاریابی محتوای متنی

در بازاریابی محتوای متنی باید با استفاده از کلمات کلیدی و استفاده آن ها به صورت بهینه بهره گرفت. قطعا یک متن معمولی نمی تواند ویژگی ها، مفهوم و محتوای یک متن تولید شده در بازاریابی محتوا را داشته باشد. محتواهای متنی متاسفانه شانس زیادی برای جذب مخاطب ندارند تنها چند ثانیه با نگاه اجمالی خواننده شانس پذیرفته شدن و بررسی شدن توسط مخاطب را دارند، در غیر اینصورت نادیده گرفته می شوند.

پس بهتر است در محتوای متنی با توجه به اینکه چه کسانی مخاطب ما هستند و قرار است چه مشکلی را حل کنیم یا چه نوع محصولی را معرفی کنیم، پاسخگوی سوال مخاطب باشیم. اما فراموش نکنید برای اینکه متن شما در جستوجوی مرورگر گوگل دیده شود و جزو اولین ها باشید حتما از اصول سئو و ساختار درست متنی استفاده کنید.

بازاریابی محتوای تصویری و ویدئویی

براحتی می توان گفت استفاده از تصاویر و تلفیق تصویر با متن برای انتقال اطلاعات بسیار جذاب تر از محتوای متنی است. امروزه مخاطبان به متن هایی که تیتروار هستند و محتوای ارزشمندی را ارائه می دهند بیشتر علاقه نشان می دهند. همچنین تصاویر اجازه ی تفسیر و برداشت آزاد را به مخاطب می دهد.

اما جذاب ترین نوع محتوا، محتوای ویدئویی است که درصد بیشتری از م خاطبان را به خود اختصاص می دهد، این را می توان در شبکه های اجتماعی شاهد بود. این  ویدئو ها می توانند یک ایده یا تفکر، نوعی از زندگی، معرفی یک محصول و آموزش یک ترفند یا هر نوع آموزش دیگری را گسترش دهند. پس برای تاثیر گذاری بیشتر با تلفیق محتوای متنی، تصویری یا ویدئویی با هم می توان مفهوم و درون مایه ی هدف خود را به مخاطبان، با کیفیت لازم، بدون پیچیدگی، ساده و قابل فهم با قدرت جذب مخاطب انتقال داد.

بازاریابی محتوا به صورت پادکست

پادکست را میتوان یک فایل صوتی معرفی کرد که در هر زمان و هر کجا که مایل باشید میتوانید آن را پلی کنید و به آن گوش دهید. پادکست ها معمولا به عنوان یک سری یا مجموعه ای از فایل های صوتی منتشر می شوند و امروزه با محدود بودن زمان استراحت افراد، می­توانند گزینه خوبی برای همراه شدن با یک صدا و دریافت اطلاعات یا گوش دادن به یک سری داستان باشند.  محتوای پادکست باید همچون دیگر محتوا های تولید شده ارزشمند باشند.

بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا

مطالبی که تا اینجای کار بیان کردیم مربوط به بازاریابی محتوا بود.

اما آیا استراتژی بازاریابی محتوا و خود بازاریابی محتوا باهم تفاوت دارند؟ جواب مثبت است، استراتژی بازاریابی محتوا در خدمت ماندگاری و تداوم بازاریابی محتوا است.

به بیانی ساده تر، زمانی که شخصی بخواهد بازاریابی محتوا را به صورت دائم در کنار کسب و کار خودش حفظ کند، استراتژی بازاریابی محتوا به کمک صاحبان کسب و کار می آید. آگاهی در مورد اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ در راستای داشتن یک استراتژی کارآمد الزامی است. یکی از این موارد اصول سئو است. با داشتن اطلاعات کافی در مورد سئو و میزان تاثیر آن در سایت و محتوای تولید شده،  می­تواند به شما کمک کند. برای بالا بردن ترافیک یک سایت و یا  دیده شدن مقاله یا محتوای تولید شده، به عنوان مثال در مرورگر گوگل  و دیگر مرورگرهای موجود بهتر است از مطالب مرتبط با موضوع و کلمات کلیدی به صورت بهینه و ارزشمند استفاده کنیم.

برای بازاریابی محتوا اولین گام شناخت مخاطبین و همچنین سلایق آن ها است، اما زمانی که مسئله استراتژی در میان باشد این آمار باید به صورت متوالی دریافت شود، و همچنین با داشتن ارتباط مستمر با مخاطبین و در اختیار گذاشتن اطلاعات لازم در مورد محصول مورد نظر می­توان این مخاطبین را حفظ کرد و در راستای جذب افراد بیشتر به جلو حرکت کرد. هدف گذاری و رسیدن به یک شاخص معین در مدت زمانی مشخص یکی از این استراتژی ها است.

یکی دیگر از این  استراتژی ها بررسی عملکرد و میزان پیشرفت در بازاریابی محتوا است. به فرض مثال محتوای اولیه ای که برای معرفی یک محصول تولید می شود برای تایم محدودی پاسخگو خواهد بود پس برای بهبود و پیشرفت اوضاع به مطالب بیشتر با اطلاعات جدیدتری نیاز خواهد بود. با این کار گام به گام در روند پیشرفت معرفی محصول همراه می شویم و با اهمیت به سلایق مخاطبین به پیشرفت کسب و کار کمک می کنیم.

طراحی سایت، ساخت برند یا راه اندازی کسب و کار همگی به بازاریابی محتوا (content marketing) نیاز دارند.

ابزار مورد استفاده در بازاریابی محتوا

همراه با پیشرفت و افزایش استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ تعداد ابزارهای کاربردی برای تولید محتوای ارزشمند روز به روز افزایش می یابند. یعنی شما برای اطمینان از کاربردی بودن متن و محتوای خود می توانید از این ابزار استفاده کنید. در اینجا به چند مورد از آنها اشاره میکنیم:

 • Google docs
 • Google analytic
 • Google alerts
 • Clickfunnels
 • Canva
 • Audacity

از هر کدام از این ابزارها می توانید به منظور خاصی استفاده کنید، مثلا از  google docs  برای ویرایش متن و اسناد استفاده کنید یا از Canva و Audacity به ترتیب برای تولید محتوای تصویری و محتوای صوتی استفاده کنید.

بازاریابی محتوا

اهمیت بازاریابی محتوا در موفقیت کسب و کارها

برگردیم به موضوع اصلی، حال با داشتن اطلاعاتی در مورد بازاریابی محتوا می توان راحت تر از اهمیت بازاریابی محتوا گفت: افزایش مشتری، میزان فروش، بهتر دیده شدن در فضای دیجیتال و انواع مرورگرها، مشهور شدن و کم هزینه بودن این بازاریابی در مقایسه با تبلیغات از موارد اهمیت بخشیدن به بازاریابی محتوا هستند. همه ما میدانیم که هزینه تبلیغات در شبکه های تلویزیونی بسیار هنگفت است اما بازاریابی محتوا در مقایسه با آن بسیار کم هزینه تر است. همچنین با افزایش مشتری و حفظ سیر صعودی میزان فروش اهمیت بازاریابی محتوا دوچندان می شود.

و اما به عنوان مطلب آخر به خدماتی که دیجیتال مارکتینگ ها و استارتاپ ها ارائه می­دهند می­پردازیم.

دیجیتال مارکتینگ ها در برخی موارد خدماتی مشابه اما در برخی حوزه ها خدماتی متفاوت بر حسب توانایی و متخصصانی که در اختیار دارند ارائه می­دهند. در اینجا تعدادی محدود از این خدمات را نام میبریم.

 1. ارائه محتوای سئو شده یا محتوای تولید شده بر اساس اصول سئو
 2. طراحی سایت
 3. ساخت تیزر و موشن گرافیک
 4. تولید محتوای ویدئویی و تصویری
 5. و …

در اینجا برای درک بهتر از خدمات ارائه شده توسط شرکت های دیجیتال مارکتینگ نگاهی به استارت آپ دیجیتال مارکتینگ رز می­اندازیم.

معرفی یک شرکت برای خدمات بازاریابی محتوا

استارت آپ دیجیتال مارکتینگ رز یکی از ارائه دهندگان خدمات ذکر شده است که بازاریابی محتوا را با کمک علم، تکنولوژی و روش های جدید پیش می­برد! و در نهایت محتوای خلاقانه و سئو شده با کمک بهترین ابزار های موجود تهیه می­شود! رز از استارت آپ ها نو و تاثیر گذار در حوزه دیجیتال است که به تنهایی قدم در راه تولید ویدئو یا موشن گرافیک هایی خاص با تبلیغ غیر مستقیم رفته! یا طراحی وبسایت با کمک اصول مهندسی نرم افزار و راه های خلاقانه انجام خواهد داد که حتی به شما در خلق یک مدل درآمدی از سایت مربوطه کمک خواهد شد! صد البته که در دنیا شرکت های دیجیتال مارکتینگ بسیار خوبی وجود دارند و استارت آپ دیجیتال مارکتینگ رز نیز یکی از آنهاست.

ممکن است به موارد زیر هم علاقه مند باشید …

خدمات تولید محتوا اینستاگرام

خدمات تولید محتوا اینستاگرام

امروزه با محبوبیت عجیب و غریب اینستاگرام در میان مردم ما و فعالیت شبانه روزی پیج های کاری، بلاگر ها و مردم در اینستاگرام می توان گفت این شبکه اجتماعی منبع ثروتی برای ایرانیان است که فقط باید یاد بگیرند از آنها به خوبی استفاده کنند. از این رو خدمات تولید محتوا اینستاگرام امروزه بسیار دارای اهمیت...

تولید محتوا در اینستاگرام رز – خلاقیت محض و کلی چیز، میز دیگه …

تولید محتوا در اینستاگرام رز – خلاقیت محض و کلی چیز، میز دیگه …

تولید محتوا در اینستاگرام این شبکه اجتماعی محبوب امروزه مانند یک جنگ شده! اگر شما ببرید به ثروت می رسید، اگر رقبا قوی تر باشند باید به ثروتی که از اینستا بدست می آورند تا حد ممکن غبطه بخورید ... آماده نبرد هستید! یه خبر خوب اینکه استارت آپ رز در بحث تولید محتوا در اینستاگرام همراه تان خواهد بود و...

الگوریتم های اینستاگرام و موفقیت با کمک آنها

الگوریتم های اینستاگرام و موفقیت با کمک آنها

واقعا الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟ این سوالی رایج در بین ادمین ها، بلاگر ها و هر کسی است که سعی دارد پیج اینستاگرامش را رشد دهد یا درگیر برندسازی شرکتش است. بنابراین، ما نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام در قبال پست‌های Feed، استوری ها، صفحه اکسپلور و ریلز اینستاگرام را در سال 2024 بررسی...