a

چگونه یک مقاله خوب بنویسیم؟

نوشتن مقاله خوب

ژوئن 23, 2021

مقدمه

قطعا برای هر کسی که در حوزه های علمی، پژوهشی، تحقیقی و حتی در حوزه بازاریابی دیجیتال فعالیت داشته برای یک بار هم که شده، نیازمند وجود مقاله ­ای مناسب برای ارائه به مخاطبین خود بوده و از تحقیقاتی وابسته به گوگل، کتاب ها و دیگر منابع کمک گرفته است.

اما جادوی یک مقاله خوب چیست که ما را با خود همراه می کند؟! چه چیزی مرز بین یک مقاله خوب و مقاله ای بد را تعیین می کند؟! برای جواب این سوال ها ما را همراهی کنید.

نویسنده

چگونه یک مقاله خوب بنویسیم؟

اولین گام برای مشخص کردن طرح کلی یک مقاله ساده، موضوع آن است. پس به جمع آوری اطلاعات کارآمد در مورد موضوع می پردازیم. با  مشخص  کردن  موضوع  تقریبا  میتوانیم  حدس  بزنیم  چه  کسانی مخاطبین مقاله ما هستند، پس در این مرحله سعی در پاسخگویی به سوالات آن ها را خواهیم داشت. برای جمع آوری اطلاعات می توان از کتاب ها، روزنامه ها، مقالات، گوگل و دیگر منابع دیجیتالی و حتی تجربه های شخصی خود یا دیگران استفاده کرد. اما برای نوشتن مقاله خوب نیاز به نقشه راه داریم، پس در ادامه به ساختار کلی مقاله می­پردازیم.

ساختار یک مقاله چگونه باید باشد؟

برای نوشتن یک مقاله باید ساختار نوشتن مقاله را دنبال کرد. طرح کلی یک مقاله ساده دارای بخش هایی از جمله عنوان، نام نویسنده یا نویسندگان، چکیده، کلید واژه ها، مقدمه، متن اصلی و نتیجه گیری است. در اینجا منظور ما از مقاله، باور کلی در مورد مقاله هاست بیایید به صورت خلاصه به توضیح هر کدام از بخش های طرح کلی یک مقاله ساده بپردازیم:

بازاریابی محتوا

دارای عنوان جذاب

در وهله اول با مشخص کردن موضوع و پاسخ به این سوال که چه چیزی را مورد مطالعه قرار داده ایم، عنوان نیز برای شما واضح و مشخص خواهد بود. و چیزی که باید در اینجا بدانید این است که عنوان یک مقاله خوب نباید خیلی طولانی یا خیلی کوتاه باشد، کوتاه اما با معنی باشد، از فرمول و علائم اختصاری، کلمات اضافی یا تکراری استفاده نشود و باید روشن و بدون ابهام باشد. سعی کنید از جملات طنز و کنایه دار در عنوان استفاده نکنید زیرا ممکن است خواننده متوجه آن نشود یا با کنایه های زبان شما آشنایی نداشته باشد.

تعیین نام نویسنده یا نویسندگان

ابتدا باید نام و سپس نام خانوادگی نوشته شود. توجه داشته باشید از ذکر القابی مانند دکتر، مهندس و… اجتناب کنیم. اگر مقاله بیش از یک نویسنده داشته باشد نام نویسنده مسئول باید با علامت * مشخص کرد.

دارای چکیده

مهمترین بخش مقاله بعد از عنوان، چکیده است. چکیده اطلاعات مختصر و مفیدی از کل مقاله را در بر میگیرد و مخاطب با ارزیابی چکیده شما ممکن است ترغیب شود که مقاله را مورد مطالعه قرار دهد و یا از مطالعه آن صرف نظر کند. اما به این نکته باید توجه کنید که چکیده با خلاصه فرق دارد چکیده می تواند در بر گیرنده مطالب جزئی و مهم مقاله نیز باشد، اما خلاصه اغلب مطالب کلی مقاله را در بر می گیرد (در مقالات وبسایت چکیده همان خلاصه محتوا یا description صفحه است که در گوگل نمایش داده خواهد شد).

اهمیت کلمات کلیدی درمقالات

اهمیت کلمات کلیدی در فهرست شدن مقاله شما با موضوعات مرتبط است. کلمات کلیدی را معمولا بعد از نوشتن مقاله تعیین می کنند و برای اینکار می توانید از ابزار هایی مثل google trends یا google keyword planner استفاده کنید. بهتر است از تکرار کلمات عنوان در بخش کلید واژه ها اجتناب کنیم. کلمات کلیدی کلماتی اختصاصی در مورد موضوع شما هستند که مقاله بر محور آن ها بنا شده است که می توان بجز کلمات از عبارات نیز استفاده کرد (این مورد بیشتر در مقالات وبسایت مورد توجه واقع می شود).

داشتن مقدمه ای خوب

مقاله باید یک مقدمه خوب هم داشته باشد. نوشتن مقدمه به بیان هدف مقاله و فرضیه های ارائه شده می پردازد پس بهتر است آن ها را به صورت دقیق و شفاف در بخش پایانی مقاله بیان کنیم. در نوشتن مقاله، مطالب در ابتدا به صورت کلی و سپس به صورت جزئی بیان می شوند، که این مطالب چه به صورت کلی و چه به صورت جزئی درباره موضوع مورد بحث ما خواهد بود. در مقاله می توان با ذکر سوال هایی ذهن خواننده را متمایل به ادامه خواندن مقاله کرد و یا اینکه می توان از آمار دقیق جهانی، جملات جذاب و نقل قول ها برای اعتبار بخشی به مقاله خود استفاده کرد. به طور کلی ۲۰ درصد از حجم مقاله را به مقدمه اختصاص دهید.

متن

متن یا بدنه ی اصلی مقاله به مسائل مطرح شده به صورت تفصیلی پاسخ می دهد. باید انسجام در نگارش مطالب در بدنه یا متن اصلی مقاله حفظ شود. پاراگراف های متن باید به هم مرتبط باشند. هر پاراگراف علاوه  بر  پوشش  یک  مطلب خاص  به  طور  کامل  باید  مرتبط  با  موضوع  اصلی  نیز  باشد. برای  پاسخ  به مسائل و سوالاتی که قبلا مطرح کرده اید بهتر است از جملات ساده اما پر محتوا برای انتقال مطالب استفاده کنید. متن مقاله نباید پیچیده و مبهم باشد.

بحث و نتیجه گیری

بر خلاف مقدمه که ابتدا کلیات را مطرح می کردیم سپس جزئیات، در بخش نتیجه گیری ابتدا جزئیات و سپس کلیات را بیان می کنیم. در این بخش به استنباط، مقایسه و تفسیر داده ها و نتایج به دست آمده از تحقیق و پژوهش شما پرداخته می شود. سعی کنید نتایج هر بخش را در این قسمت وارد کنید و نیز می توانید با نتایجی که قبلا توسط مقالات دیگر مطرح شده مقایسه کنید. از آوردن تفسیر ها و قضاوت های شخصی بدون پشتوانه علمی خودداری کنید.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی داشتیم یک طرح کلی از یک مقاله ساده و یک دید کلی از نوشتن مقاله و اجزا و ساختار آن و رعایت برخی نکات در ساختار به شما ارائه دهیم. طرح کلی یک مقاله ساده به شما در نوشتن مقالات دیگر (در اینجا منظور بیشتر مقالات پژوهشی، تحقیقی، علمی و … است کمک می کند). به یاد داشته باشید نوشتن مقاله خوب تنها وابسته به اجزاء و ساختار آن نیست بلکه مستلزم اطلاعات و داده های معتبر و آماری و همچنین خلاقیت نویسنده یا نویسندگان نیز خواهد بود. اما مهم ترین نکته در مقاله نویسی خواندن مقالات دیگر جهت آشنایی با ساختار و نوع نگارش آن است.

در آخر باید گفت که اگر فارغ از بحث مقاله نویسی به تولید محتوا سایت برای کسب و کار آنلاین تان نیاز دارید بخش طراحی سایت و ساخت برند استارت آپ رز در خدمت شماست.

ممکن است به موارد زیر هم علاقه مند باشید …

خدمات تولید محتوا اینستاگرام

خدمات تولید محتوا اینستاگرام

امروزه با محبوبیت عجیب و غریب اینستاگرام در میان مردم ما و فعالیت شبانه روزی پیج های کاری، بلاگر ها و مردم در اینستاگرام می توان گفت این شبکه اجتماعی منبع ثروتی برای ایرانیان است که فقط باید یاد بگیرند از آنها به خوبی استفاده کنند. از این رو خدمات تولید محتوا اینستاگرام امروزه بسیار دارای اهمیت...

تولید محتوا در اینستاگرام رز – خلاقیت محض و کلی چیز، میز دیگه …

تولید محتوا در اینستاگرام رز – خلاقیت محض و کلی چیز، میز دیگه …

تولید محتوا در اینستاگرام این شبکه اجتماعی محبوب امروزه مانند یک جنگ شده! اگر شما ببرید به ثروت می رسید، اگر رقبا قوی تر باشند باید به ثروتی که از اینستا بدست می آورند تا حد ممکن غبطه بخورید ... آماده نبرد هستید! یه خبر خوب اینکه استارت آپ رز در بحث تولید محتوا در اینستاگرام همراه تان خواهد بود و...

الگوریتم های اینستاگرام و موفقیت با کمک آنها

الگوریتم های اینستاگرام و موفقیت با کمک آنها

واقعا الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟ این سوالی رایج در بین ادمین ها، بلاگر ها و هر کسی است که سعی دارد پیج اینستاگرامش را رشد دهد یا درگیر برندسازی شرکتش است. بنابراین، ما نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام در قبال پست‌های Feed، استوری ها، صفحه اکسپلور و ریلز اینستاگرام را در سال 2024 بررسی...