a

برندسازی و بازاریابی- برند موفق

برندسازی موفق

فوریه 28, 2022

دنیای برندسازی آنقدرها که عموم تصور می‌کنند، عجیب و پیچیده نیست. تنها کافیست دانش نسبتا کاملی درباره ساخت صفر تا صد برند داشته باشید. بدین ترتیب می توان به نتایج موفقیت‌آمیز برند خوشبین بود.

برند یا همان نشان تجاری را می‌توان به عنوان کلید راه اندازی هر استارتاپ و یا هر کسب و کاری دانست. اما سوال اینجاست که چطور می‌توان یک برند موفق و مطرح داشت!

 

 در حال حاضر ما با برندهای گوناگونی در بازاریابی شبکه‌ای روبرو هستیم. اما تنها درصد محدودی از این برندها مطرح و شناخته شده هستند. این طبیعی است که در مسیر برندسازی و راه اندازی هر کاری شاهد پیچ و خم‌های بسیاری باشیم. بعضی از افراد از ادامه راه منصرف شده و برخی دیگر نیز به مسیر خود ادامه می‌دهند. در نهایت این شما هستید که با راه و روش خود مسیر مورد نظر را انتخاب می‌کنید. در ادامه به توضیح مختصری درباره مراحل ساخت برند می‌پردازیم.

تعریف برند

اگرچه برند تعاریف متفاوتی دارد. هر اندیشمندی نیز تعریف مختص به خود را برای عنوان برند یا نشان تجاری بیان کرده است. اما آنچه که از اهمیت بسیاری برخوردار است، نتیجه و بازخورد حاصل از برند است. در نتیجه برند را می توان مجموعه ای از تجربیات مشتری که از طریق تصاویر و ایده ها به دست می‌آورد، تعریف نمود.

در تعریف دیگر برند را مجموعه‌ای از ارتباطات احساسی و عملکردی می‌دانند. در تعریف دیگری آمده است که برند را می‌توان تعهد تولیدکننده به مشتریان دانست. محصولات می توانند از طریق نام و نشان تجاری در میان مخاطبان باب شوند.

توجه داشته باشید که برند همان چیزی است که مشتری به سراغش می‌رود. در مقابل محصول، کالایی است که از سوی تولید کنندگان در بازار عرضه می‌شود. در واقع برند، توصیف گر میزان کیفیت و کارایی محصول است.

اصول بنیادی در نسل انفجار برندینگ

چگونگی محبوبیت برند در میان خریداران

در واقعیت ما در یک دنیای رقابتی زندگی می‌کنیم. در طی روز با حجم گسترده‌ای از تبلیغات و آگهی‌ها با عناوین مختلف روبروییم. محبوبیت برند وقتی معنا پیدا می‌کند که مشتری در بازار فقط در جستجوی خرید همان برند باشد.

برای نمونه یک مشتری را در نظر بگیرید که به داروخانه می‌رود. او در صدد خرید یک برند و یا کالای مشخص است اما فروشنده آن برند خاص را ندارد. در اینجا فروشنده تلاش می‌کند برندهای دیگری را به مشتری معرفی کند. اما بی‌فایده است. در نهایت مشتری از داروخانه بیرون می‌رود. این همان محبوبیت و محترم شناختن برند است. این مثال ساده اهمیت جایگاه برند را در ذهن مشتری نشان می‌دهد.

جایگاه برند

به مراتب با تصویر ذهنی آشنا هستید. وقتی از شما می‌پرسند که بهترین برندی که با آن آشنا هستی، چیست؟ قبل از آنکه نام تجاری برند به ذهنتان برسد، ویژگی‌های برند برایتان تصویر سازی می‌شود. این ویژگی‌ها شامل میزان کیفیت، نحوه بسته‌بندی، قیمت و خرید آسان می‌شود.

حالا از شما پرسیده می‌شود که بهترین استارتاپی که با آن آشنا هستید را نام ببرید. بی‌درنگ خدمات و فواید آن استارتاپ در ذهن شما تصویرسازی می‌شود. در نتیجه برای آنکه در جهت خوشنامی برند گام برداریم، باید خودمان را در جای مشتری قرار دهیم. گسترش روابط عمومی و ارتباط مستقیم با مشتریان یکی از اصلی‌ترین راهکارها برای ثبت برند در اذهان و برندسازی است.

 

از جمله برندهای محبوب جهانی در ورزش، می‌توان به برند نایک و یا آدیداس اشاره کرد. چه اتفاقی برای این دو برند به وقوع پیوست که به محبوبیت جهانی رسیدند! پاسخ روشن است. شخصیت و خاص بودن یک برند، وجه تمایز آن با سایر محصولات مشابه است. در کنار برندسازی، کیفیت و تصویر ذهنی نقش مهمی در جایگاه برند دارد. اگرچه نام و لوگوی تجاری از این ماجرا بی‌تاثیر نیستند. اما محبوبیت برندها چیزی فراتر یک لوگو و یا نشان تجاری است.

ارتباط متقابل برند و تبلیغات

تا اینجای کار با تعریف برند، محبوبیت و جایگاه آن آشنا شدیم. ساخت برند تنها از طریق تبلیغات عمومی اعم از چاپی یا رسانه‌ای به وجود می‌آید. این بدین معناست که اگر تبلیغاتی در کار نباشد، هیچ برندی به رسمیت شناخته نمی‌شود. تبلیغات چاپی شامل تبلیغات بیلبوردی، تراکت، پوستر و به طور کلی تبلیغات کاغذی است.

تبلیغات رسانه‌ای شامل تبلیغات بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های جمعی و رسانه‌های شخصی نظیر وب سایت‌ها است.

در حال حاضر آنچه که برای برندسازی قابل اجرا هست، تبلیغات رسانه‌ای است. گستردگی وسایل ارتباط جمعی به گونه‌ای است که اغلب افراد در تمامی گروه‌های سنی به این نوع از تبلیغات دسترسی کامل دارند. علاوه بر آن مزیت دیگر تبلیغات رسانه‌ای، کم هزینه بودن آن است. در نتیجه می توانید برای رشد و توسعه ساخت برند خود از تبلیغات رسانه ای با صرف هزینه کمتر و بازدهی بهتر استفاده کنید.

نحوه بازاریابی در وب سایت

اولین قدم برای آنکه بتوانید به راحتی برند خود را به مخاطبان مورد نظر معرفی کنید، ساخت یک وب سایت موفق است. با این روش، مراجعه به صفحه کسب و کارتان برای متقاضیان آسان‌تر می‌شود. از دیگر راهکارهای صفر تا ساخت برند و معرفی آن از طریق وب سایت آن است که بایستی به محتواهای تبلیغاتی خود سبک خاصی بدهید.

 علاوه بر آن شما می‌توانید برای برجسته نشان دادن برند خود، از محتواهای بازاریابی بهره ببرید. محتواهای بازاریابی این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید درباره برند خود داستان سرایی‌های درست کنید. در واقع از طریق محتواهای ویدیویی یا متنی، اطلاعات دقیقی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهید.

بازاریابان برندسازی را برای موفقیت کسب و کار لازم و ضروری می دانند

برنامه ریزی

یکی از مراحل ساخت برند در برنامه‌ریزی خلاصه شده است. برای برنامه‌ریزی جهت ساخت برند موفق باید از تاکتیک‌های منطقی استفاده کنید. اینکه شما مدت زمان ۶ ماه را صرف اهداف راهبردی کنید، کمی آرمان گرایانه است.

در یک تعریف کلی می‌توان برنامه‌ریزی را چنین تعریف نمود. یک برنامه‌ریزی دقیق برای برندسازی آن است که به شما نشان دهد چگونه پول در بیاورید. یا آنکه بفهمید به جذب چه نوع مشتریان و کاربرانی نیاز دارید. مورد بعدی آن است که متوجه شوید کاربران چه مطالبی را برای خواندن انتخاب می‌کنند. ساخت صفر تا صد برند، مجموعه از ویژگی‌های کلی یک برند موفق است. با کمی بررسی پیرامون این موضوع می‌توان به راحتی موفق به ساخت برند شد.

زمان بندی

توصیه می‌شود از زمان‌بندی درست استفاده کنید. نمی‌توان گفت حتما از زمان‌بندی استفاده کنید یا نکنید. در هر صورت تجویز کردن یک نسخه به طور صرف برای همه افراد، آنقدرها منطقی نیست. اما می‌توان گفت که برای برندسازی بهتر آن است که یک برنامه ریزی صحیح را الگوی خود قرار دهید. مدیریت تقویم به شما، زمان‌بندی دقیق را یادآوری می‌کند.

شیوه های کاربردی برای برندینگ

دانستن مراحل ساخت برند و برندینگ برای تمامی بازاریابان و صاحبان مشاغل همچنین برای تمامی استارتاپ‌ها لازم و ضروری است. ایراداتی که معمولا تازه کاران برای ایجاد یک برند موفق از خود عنوان می‌کنند، مواردی از این قبیل است؛

پول ندارم

وقت ندارم

کار من نیست

من فروشنده نیستم

من بازاریاب نیستم

من بازاریابی شبکه‌ای بلد نیستم

من نمی توانم برند موفقی داشته باشم

کسی را نمی‌شناسم

سن و سالی از من گذشته است

برای این کار خیلی جوان هستم

تجربه کافی ندارم

و بهانه‌هایی از این قبیل. توصیه ما به شما این است که کمربندهایتان را محکم ببندید. خود را از نظر ذهنی برای برندسازی و داشتن یک برند موفق آماده کنید. در ادامه شما را با برخی از مراحل ساخت برند و پارامترهای ضروری برای ساخت صفر تا صد برند آشنا می‌کنیم. پس بهانه نیاورید و همین حالا دست به کار شوید.

برندسازی استراتژی خاص خود را دارد

ارزشمندی برند

پیش از آنکه خدمات خود را در بازار به مخاطبان معرفی کنید، کمی در رابطه با میزان ارزشمندی آن فکر کنید. ارزش خدمات شما چقدر است! آیا خدمات و یا محصول شما برای مشتریان قابل استفاده است! آیا از کیفیت مطلوبی برخوردار است! آیا خودتان به عنوان مشتری حاضرید از محصولات و خدماتتان استفاده کنید و آن را به دیگران معرفی کنید!

 شرکت‌هایی بودند که با صرف هزینه‌های بسیار برای تبلیغات همچنان شکست خورده هستند. این عدم موفقیت تنها به دلیل میزان ارزشمندی محصولات و خدمات در نظر مخاطبان است. در نتیجه قبل از آنکه برند خود را بیش از اندازه بزرگ جلوه دهید، از میزان کیفیت و کارایی آن اطمینان حاصل کنید.

برندسازی تنها به مقوله تبلیغات ختم نمی‌شود. ساخت برند پارامترهای مختلفی را در بر می‌گیرد که نادیده گرفتن هر یک از این پارامترها منجر به عدم موفقیت برند می‌شود.

پرهیز از نام ها و اصطلاحات پیچیده برای نام برند

واقعا چه لزومی دارد که از اسامی و نام‌هایی که به سختی در دهان می چرخد، استفاده شود. در بسیاری از مواقع علاوه بر آن که نام برند به گوش شنونده عجیب است، بی‌معنا نیز می‌باشد. برای پیدا کردن معانی برخی از اسامی باید دست به دامن سرچ در شبکه‌های اجتماعی و گوگل شد.

نام برند اگر بی معنا باشد، یادآوری آن نیز به سختی امکان‌پذیر می‌شود. در نتیجه اگر حتی به صورت اتفاقی از کالا و خدمات استفاده شود اما به دلیل پیچیدگی نام برند، فورا به دست فراموشی سپرده می‌شود. بنابراین برای ساخت صفر تا صد برند، لازم نیست از نام‌های عجیب و غریب برای برجسته نشان دادن برندتان استفاده کنید.

ابزارهای برندینگ در برندسازی

از خودتان بپرسید

برای برندسازی و داشتن یک برند موفق از خودتان شروع کنید. پرسش از خود تا حد بسیاری ابهامات را برطرف می‌کند. به طور قطع برند انتخابی شما بر اساس طرح ایده‌ها، احساسات و افکار شما خواهد بود.

به محض آنکه برند شما آغاز به کار کند، توقعات از سوی مشتریان بیشتر می‌شود. هدف شما چیست! آیا به دنبال فروش بالا هستید! آیا با ساخت برند، در صدد تبدیل شدن به یک سرمایه گذار هستید! مخاطبان شما چه کسانی هستند! یک بازاریاب حرفه‌ای برای داشتن یک برند موفق در هر لحظه از خود پرسش های این چنینی می‌کند. این پرسش‌ها به شما کمک خواهد کرد که ببینید در کجای کار قرار گرفتید.

داستان سرایی فوری

تا اینجای کار متوجه شدیم که یک برند موفق باید ارزشمند، کاربردی و در عین حال به یاد ماندنی باشد. از دیگر ویژگی‌های یک برند موفق، قابل دسترس بودن آن است. همچنین برای برندسازی بایستی توجه داشته باشید که محصول شما باید مطابق با تقاضای مشتریان باشد.

 داستان سرایی فوری برای برند، سبب جلب توجه کاربران می‌شود. اینکه شما در هر لحظه بتوانید تحقیقات جدید و اطلاعات تازه ای را پیرامون برندتان و یا خدماتتان در اختیار مخاطب قرار دهید. افزایش سطح آگاهی مخاطب و تمرکز بر اجرای محصولات از جمله اهدافی است که باید در داستان سرایی مورد مد نظر قرار گیرد.

صداقت در رفتار

از دیگر پارامترهای ضروری برای مراحل ساخت برند، شفاف سازی است. به فور در تبلیغات ماهواره‌ای دیده شده که اجناس و خدماتی بدون نام و نشان تجاری به مخاطب معرفی می‌شود که فاقد ارزش هستند. از آنجایی که شرکت تولیدکننده خود را در پشت اجناس ضعیف و بی کیفیت خود پنهان کرده، شما نمی‌توانید هیچ نام و نشانی از آن داشته باشید.

نام تجاری و ساخت برند برای محصولات و خدمات شما ایجاد اعتبار می‌کند. در نتیجه شفافیت و صداقت در معرفی خدمات از عوامل بسیار حائز اهمیت است. اگر چنانچه محصولات و خدمات خود را به گونه‌ای غیر از واقعیت به متقاضیان معرفی کنید، به راحتی دروغ شما برای همگان آشکار می‌شود.

البته آن دسته از مشتریانی که دارای سواد رسانه‌ای هستند، زودتر متوجه دروغ بازاریابی خواهند شد. با برداشتن هر یک قدم اشتباه، منتظر نابودی چند برابر برند خود باشید. مراحل ساخت صفر تا صد برند را بدانید. حرفه‌ای عمل کنید. روشن و شفاف باشید. بدین صورت موفقیت برندتان حتمی است.

سرمایه گذاری

مورد بعدی سرمایه گذاری است. بدون سرمایه گذاری و تبلیغات راه به جایی نمی‌برید. بایستی برای حفاظت از برند خود سرمایه گذاری کنید. در صورت نیاز می‌توانید در جلسات مرتبط با نحوه سرمایه گذاری برای برند شرکت کنید. یا از کارشناسان این حیطه کمک بگیرید. توجه داشته باشید که میزان سرمایه مهم نیست، مهم آن است که سرمایه‌تان را با چه هدفی و در چه راهی صرف می‌کنید.

به مراتب دیده شده که اشخاص و شرکت‌ها با سرمایه اندک اما دقیق، توانسته‌اند یک برند سازی موفق و حرفه‌ای داشته باشند. توجه داشته باشید که کار ما این نیست که شرکت‌های رسانه‌ای را سرپا نگه داریم. کارمان این است که با مصرف کنندگان ارتباط برقرار کنیم. برای آشنایی بیشتر با مطالب مشابه می‌توانید به محتواهای قبلی بازگشته و درباره برند سازی شخصی و اولین قدم برندسازی اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید.

ممکن است به موارد زیر هم علاقه مند باشید …

خدمات تولید محتوا اینستاگرام

خدمات تولید محتوا اینستاگرام

امروزه با محبوبیت عجیب و غریب اینستاگرام در میان مردم ما و فعالیت شبانه روزی پیج های کاری، بلاگر ها و مردم در اینستاگرام می توان گفت این شبکه اجتماعی منبع ثروتی برای ایرانیان است که فقط باید یاد بگیرند از آنها به خوبی استفاده کنند. از این رو خدمات تولید محتوا اینستاگرام امروزه بسیار دارای اهمیت...

تولید محتوا در اینستاگرام رز – خلاقیت محض و کلی چیز، میز دیگه …

تولید محتوا در اینستاگرام رز – خلاقیت محض و کلی چیز، میز دیگه …

تولید محتوا در اینستاگرام این شبکه اجتماعی محبوب امروزه مانند یک جنگ شده! اگر شما ببرید به ثروت می رسید، اگر رقبا قوی تر باشند باید به ثروتی که از اینستا بدست می آورند تا حد ممکن غبطه بخورید ... آماده نبرد هستید! یه خبر خوب اینکه استارت آپ رز در بحث تولید محتوا در اینستاگرام همراه تان خواهد بود و...

الگوریتم های اینستاگرام و موفقیت با کمک آنها

الگوریتم های اینستاگرام و موفقیت با کمک آنها

واقعا الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟ این سوالی رایج در بین ادمین ها، بلاگر ها و هر کسی است که سعی دارد پیج اینستاگرامش را رشد دهد یا درگیر برندسازی شرکتش است. بنابراین، ما نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام در قبال پست‌های Feed، استوری ها، صفحه اکسپلور و ریلز اینستاگرام را در سال 2024 بررسی...