a

9 گام موثر برای استراتژی بازاریابی محتوا متنی

بازاریابی محتوا زمانی بهترین نتیجه را دارد که استراتژی و برنامه مشخصی داشته باشید

نوامبر 18, 2021

مقدمه

امروزه، بازاریابی مستقیم سنتی به خوبی چند سال پیش عمل نمی کند. در عصر رد بنر، دید تونلی و سرریز اطلاعات، شما به چیزی جذاب تر برای تأثیرگذاری بر مشتریان بالقوه نیاز دارید. وقت آن است که به بازاریابی محتوا فکر کنید. در این مقاله،مراحل بازاریابی محتوای
متنی و راهنمای گام به گامی برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا موثر خواهید یافت.

استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند در حوزه ساخت برند برای دستیابی به اهداف مختلف تصویر برند و عملکرد متمرکز است.

در اینجا چند نمونه از اهداف بازاریابی محتوا آورده شده است:

·        افزایش آگاهی از برند؛

·        بهبود اعتبار برند و ایجاد شهرت مثبت؛

·        مدیریت بازخورد منفی؛

·        ایجاد یک جامعه آنلاین، ایجاد وفاداری و به دست آوردن حامیان برند.


تولید محتوا

بازاریابی محتوا

چگونه یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد کنیم؟

مراحل بازاریابی محتوای متنی موثر بسیار چالش برانگیز است. اکثر شرکت ها از عملکرد بازاریابی محتوای خود راضی نیستند: 43٪ می گویند نتایج فقط “خوب” است، 38٪ – “متوسط”. با دنبال کردن مراحل و نکات زیر، درک بهتری از نحوه ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوای عالی که برای کسب و کار شما مفید است، خواهید داشت.

 مرحله 1: اهداف خود را تعیین کنید

اولین مرحله از مراحل بازاریابی محتوای متنی تعیین اهداف خود می باشد. ابتدا، اهداف خود را به دو دسته تصویر یا عملکرد تقسیم کنید، اهداف مشخص تری تعیین کنید و آنها را اولویت بندی کنید. هنگام تعیین اهداف خود از اصل SMART استفاده کنید:

خاص – اهداف مربوط به حوزه کاری خاص خود را تعیین کنید.

قابل اندازه گیری – معیارهای خاصی را برای پیگیری پیشرفت خود در جهت رسیدن به هدف تعیین کنید

دست یافتنی – مطمئن شوید که منابع مالی، تکنولوژیکی و انسانی کافی برای رسیدن به هدف دارید

مرتبط – اهداف واقعی و اساسی را برای کسب و کار خود تعیین کنید

محدود به زمان – یک تاریخ یا “مهلت” برای دستیابی به هدف تعیین کنید

علاوه بر این، تمایز بین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر هدف بلندمدت شما تبدیل شدن به شناخته‌شده‌ترین برند پوشاک در کشورتان است، اهداف کوتاه‌مدت شما ممکن است کسب 20 نام در رسانه‌های پوشاک طی سه ماه آینده یا جذب 1000 مشترک جدید در لیست پستی‌تان باشد.

مرحله 2: نقاط درد مخاطب خود را مشخص کنید

دومین مرحله از مراحل بازاریابی محتوای متنی شناخت نقاط درد مخاطبین است

هشدار: طوفان فکری در اتاق های کنفرانس واقعا کمکی نمی کند. خوشبختانه، راه‌هایی برای جمع‌آوری داده‌ها درباره مخاطبان هدف شما وجود دارد:

·        از مشترکین خود بخواهید که در یک نظرسنجی کوتاه شرکت کنند.

·        انجمن های گشت و گذار و صفحات رسانه های اجتماعی؛

·        کاربران را برای مصاحبه دعوت کنید، حتی از طریق اسکایپ.

در نهایت، داده های کافی برای ایجاد نمایه های مشتری و تقسیم بندی مخاطبان خود را جمع آوری خواهید کرد. این به شما امکان می دهد محتوای خود را برای هر گروه از کاربران تنظیم کنید و روابط بهتری ایجاد کنید.

استراتژی بازاریابی محتوا

مرحله 3: یک قالب استراتژی محتوا ایجاد کنید

سومین مرحله از مراحل بازاریابی محتوای متنی یک قالب استراتژی محتوا ایجاد کنید. بر اساس اهداف خود و اطلاعاتی که در مرحله پژوهش مخاطب دریافت کرده اید، سعی کنید موارد زیر را شناسایی کنید:

·        نوع محتوا؛

·        موضوع برای محتوا؛

·        منابعی که برای تولید آن نیاز دارید؛

·        بسترهای انتشار؛

·        تعداد و فراوانی پست های محتوای جدید؛

·        کانال های توزیع؛

·        نتیجه مورد انتظار

مرحله 4: یک تیم راه اندازی کنید

چهارمین مرحله از مراحل بازاریابی محتوای متنی ایجاد یک تیم کاری است. اساساً یک تیم بازاریابی محتوا فقط به یک نویسنده محتوا نیاز دارد زیرا متن در مقایسه با سایر انواع محتوا مقرون به صرفه ترین است. اما اگر می‌خواهید محتوای قانع‌کننده‌ای ایجاد کنید که به شما در دستیابی به اهداف کسب‌وکارتان کمک می‌کند، این رویکرد برهنه کافی نیست.

تیم بازاریابی محتوای شامل:

·        نویسنده یا سازنده محتوا برای ایجاد متون.

·        مدیر بازاریابی محتوا یا استراتژیست برای تعریف جهت بازاریابی محتوا و سازماندهی فرآیندها؛

·        مدیر رسانه های اجتماعی و بازاریاب ایمیل برای توزیع محتوا؛

·        طراح برای ایجاد تصاویر و فیلم ها؛

·        مدیر محتوای SEO برای بهبود موقعیت SERP وب سایت و جذب ترافیک ارگانیک بیشتر؛

·        توسعه دهنده وب برای حفظ وب سایت شما، افزودن ویژگی های لازم، بهبود قابلیت استفاده؛

·        دانشمند داده یا تحلیلگر برای جمع آوری داده ها و ارزیابی عملکرد بازاریابی محتوای شما.

مرحله 5: محاسبه بودجه

پنجمین مرحله از مراحل بازاریابی محتوای متنی محاسبه و اختصاص درست بودجه می باشد. سازمان های موفق حدود 40 درصد از کل بودجه بازاریابی خود را صرف استراتژی بازاریابی محتوا می کنند. زیرا، بدون کانال های پولی، پوشش محتوای شما نسبتاً کم خواهد بود و نمی توانید انتظار نتایج خوبی داشته باشید . به زبان ساده، بدون بودجه مناسب، فقط می توانید به مخاطبانی که در حال حاضر دارید دسترسی داشته باشید: دنبال کنندگان در رسانه های اجتماعی، مشترکین ایمیل و خوانندگان وبلاگ خود.


شروع تولید محتوا هدفمند

ایجاد یک تیم

مرحله 6: ایجاد محتوا

ششمین مرحله از مراحل بازاریابی محتوای متنی ایجاد محتوای مناسب است. تولید محتوا با پاسخ به این سوال آغاز می شود: مخاطب هدف شما در کدام مرحله از قیف فروش قرار دارد؟ اهداف و نوع محتوا به آن بستگی دارد.

اگر مخاطبان شما در بالای قیف MOFU هستند، هدف شما افزایش آگاهی آنها از برند، محصول یا راه حل مشکلشان است. شما باید اینفوگرافیک ها، پست های وبلاگ، ویدئوها، پادکست ها، کتاب های الکترونیکی، کاغذهای سفید، مطالعات اصلی بسازید.

اگر مخاطبان شما در وسط قیف MOFU  هستند، باید اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی یافتن راه حل در اختیار آنها قرار دهید. انواع مناسب محتوا عبارتند از راهنماها، وبینارها، گزارش ها، چک لیست ها، آزمون ها، فهرست منابع مفید، مطالعات موردی.

اگر مخاطبان شما در انتهای قیف MOFU  هستند، باید آنها را متقاعد کنید که محصول شما بهترین راه حل برای مشکل آنهاست. از سوالات متداول، داستان های موفقیت مشتری، مشخصات دقیق استفاده کنید.

مرحله 7: انتشارات خود را برنامه ریزی کنید

هفتمین مرحله از مراحل بازاریابی محتوای متنی  برنامه ریزی کارهای تولید محتوای خود می باشد. بدون برنامه زمان بندی، محتوا به سختی می تواند به طور موثر کار کند. اگر فرصتی برای انتشار محتوا ندارید، حداقل سعی کنید این کار را طبق یک برنامه منظم انجام دهید. شما می خواهید در چشم مخاطبان خود قابل پیش بینی باشید: اگر هفته ای 10 مقاله در وبلاگ خود ارسال کنید و سپس برای چند ماه “کار نکنید”، مخاطبان شما را ترک خواهند کرد.

برای بهبود عملکرد محتوای خود، سعی کنید بهترین روز هفته و زمان ارسال آن را مشخص کنید، زمانی که مخاطبان شما فعال ترین هستند. برای یافتن زمان بهینه به تجزیه و تحلیل خود نگاه کنید.

مرحله 8: توزیع

هشتمین مرحله از مراحل بازاریابی محتوای متنی توزیع مناسب محتوا است. یکی دیگر از بخش های کلیدی استراتژی بازاریابی محتوای شما، توزیع است. چندین کانال وجود دارد که می توانید برای توزیع محتوای خود از آنها استفاده کنید:

·        اعلان ها ؛

·        پست الکترونیک؛

·        رسانه های اجتماعی؛

·        پیام رسان ها؛

·        ارسال متقابل و پیوند محتوا.

·        تبلیغات پولی

مرحله 9: نتایج بازاریابی محتوای خود را اندازه گیری کنید

نهمین مرحله از مراحل بازاریابی محتوای متنی بررسی و اندازه گیری نتایج بازاریابی محتوای خود می باشد. پس از توزیع محتوای خود، کار تمام نمی شود: باید نتایج بازاریابی محتوای خود را اندازه گیری کنید تا بودجه خود را به طور کلی بهینه کنید و از آن بهترین استفاده را ببرید. ارزیابی اثربخشی باید بر اساس اهداف شما باشد – تصویر برند یا اهداف عملکرد.

برای اندازه گیری اثر عملکرد، می توانید از معیارهایی مانند موارد زیر استفاده کنید:

·        ترافیک ارگانیک؛

·        موقعیت SERP؛

·        نرخ تبدیل؛

·        زمان در صفحه؛

 ابزارهای اصلی تجزیه و تحلیل وب معمولاً برای ردیابی بیشتر این معیارها کافی هستند. اما اگر می خواهید از استراتژی بازاریابی محتوای خود نهایت استفاده را ببرید، ممکن است به چیز بیشتری نیاز داشته باشید.

ممکن است به موارد زیر هم علاقه مند باشید …

خدمات تولید محتوا اینستاگرام

خدمات تولید محتوا اینستاگرام

امروزه با محبوبیت عجیب و غریب اینستاگرام در میان مردم ما و فعالیت شبانه روزی پیج های کاری، بلاگر ها و مردم در اینستاگرام می توان گفت این شبکه اجتماعی منبع ثروتی برای ایرانیان است که فقط باید یاد بگیرند از آنها به خوبی استفاده کنند. از این رو خدمات تولید محتوا اینستاگرام امروزه بسیار دارای اهمیت...

تولید محتوا در اینستاگرام رز – خلاقیت محض و کلی چیز، میز دیگه …

تولید محتوا در اینستاگرام رز – خلاقیت محض و کلی چیز، میز دیگه …

تولید محتوا در اینستاگرام این شبکه اجتماعی محبوب امروزه مانند یک جنگ شده! اگر شما ببرید به ثروت می رسید، اگر رقبا قوی تر باشند باید به ثروتی که از اینستا بدست می آورند تا حد ممکن غبطه بخورید ... آماده نبرد هستید! یه خبر خوب اینکه استارت آپ رز در بحث تولید محتوا در اینستاگرام همراه تان خواهد بود و...

الگوریتم های اینستاگرام و موفقیت با کمک آنها

الگوریتم های اینستاگرام و موفقیت با کمک آنها

واقعا الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟ این سوالی رایج در بین ادمین ها، بلاگر ها و هر کسی است که سعی دارد پیج اینستاگرامش را رشد دهد یا درگیر برندسازی شرکتش است. بنابراین، ما نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام در قبال پست‌های Feed، استوری ها، صفحه اکسپلور و ریلز اینستاگرام را در سال 2024 بررسی...